معرفی کتاب آقای جودت و پسران

اثر اورهان پاموک از انتشارات نشر چشمه - مترجم: عین له غریب-ادبیات ترکیه

نویسنده به زندگی یک خانواده ترک تحصیل کرده از ابتدای قرن بیستم تا سالهای 1970 نگاه می کند. این حماسه خانوادگی واقع گرایانه است که بیش از سه نسل به جای کارهای پسا مدرنیستی که او بهتر شناخته شده است، قرار دارد. Cevdet Bey فروشگاه سلطنتی پدرش را گرفته است و آن را به یک فروشگاه نورپردازی و سخت افزاری تبدیل کرده است که در آن به لطف قرارداد نورپردازی شهر به دست آمده از رشوه خواری بسیار خوب انجام شده است. قسمت اول رمان در سال 1905 تنظیم شده و روزی در زندگی Cevdet Bey قرار دارد. او سی و هفت سال دارد و به یک دختر پاش مشغول است اما با یک برادر بیمار و مضطرب روبرو است. بخش دوم و اصلی بین سالهای 1936 و 1939 تنظیم شده است و به ترتیب سه فرزند سیود بیه و به ویژه Refik، پسر دوم او و دو دوست رفیک است. هر سه آنها با تعداد زیادی از آنها ناراضی هستند، حتی اگر از خانواده های پر رونق بیرون آمده باشند، ناراضی از ترکیه است و ناراضی از جایگاه ترکیه در جهان است. بخش نهایی در سال 1970 تنظیم شده است و پس از آن احمد، پسر رفیک، و تلاش های هنری او و روابط عاشقانه او است. این یک افسانه خانوادگی جالب است که در قرن بیست و یکم پرتره از ترکیه را ارائه می دهد، هرچند از منظر رفاه.


خرید کتاب آقای جودت و پسران
جستجوی کتاب آقای جودت و پسران در گودریدز

معرفی کتاب آقای جودت و پسران از نگاه کاربران
این که اولین کتاب نویسنده معاصری حدود 1000 صفحه باشد واقعاً جسارت نویسنده را نشان می دهد و این که همین کتاب بعد از چاپ با استقبال روبرو شود نشانگر استعداد نویسنده است که بعدها در سال 2006 با اهدای جایزه نوبل ادبیات از او قدردانی شد.
اورهان پاموک در کتاب آقای جودت و پسران، داستان سه نسل از یک خانواده را به تصویر می کشد... با این که کتاب بسیار قطور است اما تعداد شخصیت ها زیاد است و درنتیجه اصلا خسته کننده نیست... داستان از زمان آتاتورک شروع می شود و تا اوایل دهه هفتاد میلادی ادامه پیدا می کند و در خلال داستان اتفاقات و دیدگاه های آن زمان کشور ترکیه به زیبایی به تصویر کشیده می شود...
چیزی که در داستان برجسته شده تمایل افراد برای روشنفکر شدن است که مخالفان به اون غربی شدن می گویند... در استانبولی که یک بخشش در اروپاست، افرادی که کتاب های روسو، ولتر و دیگر نویسندگان اروپایی را می خوانند و دوست دارند برای پیشرفت کشورشان از نظر فرهنگی کاری بکنند در نهایت به یک سردرگمی می رسند. این که آیا کاری که می کنند یا کرده اند واقعا نتیجه ای داشته یا نه و یا از طرف عموم قابل درک بوده یا نه...
در آخر داستان احمد که نقاش است به دوست دخترش که دکترای تاریخ هنر می خواند، در مورد تردیدش می گوید... این که آیا نقاشی هایش از طرف کسی درک می شود و کلاً مفید هستند یا خیر و جوابی که می شنود این است: هر وقت دچار چنین شکی شدی یا ازش بگذر و یا تا تهش برو.
در انتها می بینیم شخصیت هایی که به مادیات پرداختند، به موفقیت رسیدند، پولدار شدند و آنهایی که دنبال روشنفکری بودند یا ادامه دادند و باختند و یا به کارهایی دیگر مشغول شدند.
از منظر دیگری هم کتاب برایم جالب بود. از آنجایی که قبل از این کتاب، دو کتاب رنگ های دیگر و استانبول (که به نوعی اتوبیوگرافی اورهان پاموک است) را نیز خوانده بودم، رد پای افراد خانواده و دوستان و آشنایان اورهان پاموک را در شخصیت های این کتاب می دیدم...

مشاهده لینک اصلی
رفته بودم براي يكي از شاگردهاي ده ساله كه پنج تا بيست پشت سرهم گرفته بود كتاب داستان انگليسي بخرم كه كنار كتابفروشي يكي از اين كتاب فروشي هاي پر از قورباغه ات را قورت بده و مودب پور و گوشواره هاي چوبي و بدلي ها باز شده بود. شايدم قديمي بود من نديده بودم. خلاصه كه رفتم تاجايزه خودمم بخرم، نشنيده بودم چنين رماني از پاموك چاپ شده البته جزو اثار قديمي نويسنده ي نوبلي است.ارزش ترجمه به ترجمه ي ارسلان فصيحي از تركي است.همان دغدغه ي هميشگي پاموك در باب زندگي ترك ها و روال مدرنيته در تركيه در طي ٧٤٠ صفحه و داستان سه نسل يك خانواده ي تاجر از اواخر عثماني تا دهه هفتاد ميلادي را تعريف مي كند، در خلال گزارش هاي تاريخي و نقدها دايم يك سوال را مطرح مي كند@ معناي زندگي چيست؟@ حالا چه در تركيه ي زمان عبدالحميد عثماني و چه آتاترك و چه اوايل قرن بيستم. نكتهي قابل توجه قيمت كتاب است كه براي ٧٤٠ صفحه، ٥٤ هزار تومان است،يكم زياده خدايي؛)

مشاهده لینک اصلی
کتابهای طولانی و کمی کار خداوند عزیز است. فقط نسل سوم از من علاقه ای را از دست داده است، آسیب هایی که این قسمت از داستان کوتاه ترین است. جاذبه جودت - ببخشید، او پشت یک مرد بی سواد را ترک کرد.

مشاهده لینک اصلی
این کتاب حدود 300 صفحه را آغاز کرد (SIGN). من مجبور شدم خودم را بخوانم فقط بخاطر اینکه کتابهای ناتمام را دوست ندارم. تا حدود 300 صفحه، صرفا واقعیت روزمره را بازگو می کرد و می رفت اینجا، چای را نوشید، فکر کرد چه مرد خسته کننده، خیابان خالی بود، یک بار حمل کرد، او کمی زد و خورد ... @ این 30 سال در اینجا پرید، 3 ماه وجود دارد، ترک کاراکتر در هوا بدون هیچ توضیحی. پس از آن، یکی از شخصیت ها به راحتی چند واقعیت را از آنچه که در آن زمان اتفاق افتاده بود، به دست می گرفت. سپس در جایی در مجاورت صفحه 320، کتاب واقعا شروع به گفتن چیزی کرد. فقط پس از آن جالب بود که از نظر جالب توجه بود که چه چیزی باید بگوید، آنچه واقعا برای آن نوشته شده بود. من می دانم که نویسنده جایزه نوبل خود را برای تشخیص علامت های جدید برای برخورد و درهم آمیختن فرهنگ ها @ به دست آورد، اما برای این کتاب او تنها یک جایزه را دریافت کرد: جایزه نمایشگاه بی پایان. اگرچه در مکان هایی که سبک نویسندگان را دوست داشتم و دیگر کارهایش را انجام می دهم، مانند @ My Name Red @، این کتاب فقط 2 ستاره از من دریافت می کند - و این مقدار زیادی است، Id می گوید.

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب آقای جودت و پسران


#جایزه نوبل ادبیات - #داستان تاریخی - #ادبیات داستانی - #ادبیات معاصر - #ادبیات ترکیه - #دهه 1980 میلادی -
#انتشارات نشر چشمه - #اورهان پاموک - #عین له غریب
کتاب های مرتبط با - کتاب آقای جودت و پسران


 کتاب شوری در سر
 کتاب استانبول
 کتاب قلعه سفید
 کتاب نام من سرخ
 کتاب ملت عشق
 کتاب چمدان پدرم